Jesteś tutaj: Baza wiedzy Koty

Koty

kot

Program profilaktyki kociąt

Podczas pierwszej wizyty lekarz weterynarii przeprowadzi dokładne badanie kliniczne kotka, w celu oceny jego stanu ogólnego oraz wykluczenia ewentualnych wad wrodzonych.

Jeśli kot okaże się założona zostanie mu książeczkę zdrowia oraz razem z właścicielem ustalony zostanie harmonogram profilaktyki. Do zabiegów profilaktycznych u zwierząt zaliczamy nie tylko szczepienia, ale również ochronę zwierząt przeciw endo- oraz ektopasożytami. Podczas pierwszej wizyty w Przychodni omawiana będzie z Państwem również kwestia zdrowego żywienia, ponieważ w pierwszych miesiącach życia to bardzo istotny element prozdrowotny.

Często na pierwszej wizycie kocię zostanie odrobaczone za pomocą pasty lub tabletki podanej doustnie. W przypadku kotów adoptowanych lub znalezionych nierzadko na ich sierści znajdujemy czarne kropki, są to odchody pcheł, które świadczą o ich infestacji (inwazji pasożytniczej). U takich kotów konieczne jest odpchlenie za pomocą preparatu w formie sprayu lub spot-on.

Jeśli wprowadzają Państwo do domu nowego kociaka, a jesteście już szczęśliwymi posiadaczami innego kota, proszę pamiętać, że należy bacznie obserwować oba koty, ponieważ te zwierzęta wrażliwe są na zmiany i czasem ciężko im się przyzwyczaić do nowej sytuacji. W naszej lecznicy dostępne są również preparaty wspomagające koty w sytuacjach stresowych u kotów, które warto stosować w takiej sytuacji, aby ułatwić zwierzętom adaptację.

Warto również u nowego kociaka wykonać testy serologiczne w kierunku wirusa białaczki kotów (FeLV) oraz wirusa niedoboru immunologicznego kotów (FIV).

Koty pierwszy raz powinny zostać zaszczepione w 8 – 9 tygodniu życia, następnie powtarzamy szczepienie po 3 - 4 tygodniach. Szczepienie kotów powtarzamy co roku, nawet jeśli są one niewychodzące!

Wyróżniamy szczepienia podstawowe (zasadnicze), to takie na które szczepimy wszystkie koty, niezależnie od trybu ich życia, oraz szczepienia dodatkowe, które są rekomendowane w niektórych przypadkach.

Szczepienia podstawowe, to głównie szczepienia na koci katar oraz panleukopenię:

  1. Panleukopenia - choroba wirusowa, niebezpieczna szczególnie dla małych kociąt u których powoduje wysoką śmiertelność, ale może być groźna również dla starszych. Powoduje intensywne biegunki oraz wymioty, doprowadzając zwierzę do skrajnego odwodnienia. Leczenia wymaga podania surowicy odpornościowej, która w naszym kraju jest trudno dostępna.
  2. Herpeswiroza - zakaźne zapalenie nosa i tchawicy- Ostre zapalenie jamy nosowej i spojówek wywołane Herpeswirusem, zazwyczaj z gorączką, posmutnieniem, bolesnością oczu i brakiem apetytu. Objawy są szczególnie ciężkie u młodych kociąt, może dojść do śmiertelnego zapalenia płuc. FHV jest najważniejszą przyczyną wrzodziejącego zapalenia rogówki.
  3. Kaliciwiroza - choroba wirusowa, objawy zależą od zjadliwości danego wariantu FCV i wieku kota, zwykle są to owrzodzenia śluzówki jamy ustnej, zapalenie górnych dróg oddechowych i wysoka gorączka; ponadto może występować kulawizna wskutek zapalenia stawów. Zapalenie płuc, zwłaszcza u młodych kociąt. Obecność FCV stwierdza się u prawie wszystkich kotów z przewlekłym zapaleniem jamy ustnej lub dziąseł.

Szczepienia dodatkowe:

  1. Wścieklizna - Wścieklizna jest śmiertelną zoonozą i uważa się, że w niektórych krajach europejskich kot stwarza wysokie ryzyko jej przenoszenia na człowieka. Koty możemy szczepić co 2 lata.
  2. Chlamydioza - wywołana przez Chlamydię felis, jest główną przyczyną ostrych i przewlekłych zapaleń spojówek u kotów, choć zwykle daje tylko objawy okulistyczne, może powodować również gorączkę, osłabienie, brak apetytu i utratę wagi lub objawy oddechowe, często występuje razem z Herpes - i Kaliciwirozą.
  3. Zakaźna białaczka kotów - wywołuje ją wirus białaczki kotów, FeLV. Zakażenie szczerzy się poprzez kontakty między kotami - ze śliną, odchodami, podczas wspólnych zabiegów pielęgnacyjnych, podczas pogryzień. Wirus powoduje immunosupresję, anemię oraz nowotworzenie, zaburzenia rozrodu, neuropatie, immunopatogenne zapalenie tęczówki (uveitis).

Podczas pierwszych wizyt zachęcamy Państwa również do zachipowania zwierzęcia, pomoże to w jego odnalezieniu jeśli się zgubi. Dotyczy to również kotów niewychodzących, którym zdarza się wydostać poza mieszkanie, a nieobeznane ze światem zewnętrznym często się gubią i często same nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej.

Koty wychodzące odrobaczamy co 3-4 miesiące, od marca do października pamiętamy, by chronić naszych podopiecznych przed zakażeniem odkleszczowym. Jest to bardzo ważne ze względu na dużą częstotliwość zachorowań w naszym regionie na choroby odkleszczowe. 

Koty niewychodzące odrobaczamy przynajmniej raz na pół roku.

Profilaktyka kotów dorosłych:

  • Badanie kliniczne co najmiej raz na rok, u starszych zwierząt nawet co pół roku
  • coroczne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym
  • profilaktyka przeciwko pchłom i kleszczom oraz endopasożytom
  • profilaktyczne badanie krwi i moczu, kału, USG jamy brzusznej - przynajmniej raz w roku
  • u kotów powyżej 6 roku życia - badanie poziomu hormonów tarczycy
  • U kotów powyżej 6 roku życia oraz w szczególności u ras predysponowanych do wystąpienia HCM (Kardiomiopatia przerostowa) pomiar ciśnienia krwi, badanie kardiologiczne (w naszej Przychodni odbywają się konsultacje kardiologiczne raz na 2 miesiące - możliwa telefoniczna rezerwacja miejsca lub podczas wizyty w Przychodni)

Jesteśmy otwarci dla Was 6 dni w tygodniu, w różnych godzinach po to, aby umożliwić wizyty osobom pracującym.

Godziny otwarcia:

poniedziałek 11:00-18:00
wtorek 11:00-18:00
środa 11:00-18:00
czwartek 9:00-16:00
piątek 9:00-16:00
sobota 9:00-13:00

Wizyty prosimy umawiać pod numerem telefonu 

32 454 72 88

GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek - piątek  9:00-18:00
sobota 9:00-13:00

tel. 32 454 72 88
weterynaria.wodzislaw@gmail.com

GDZIE NAS ZNAJDZIESZ?

MilaVet
Przychodnia weterynaryjna
Lek. wet. Hanna Miłaczewska

ul. Leszka 21
44-300 Wodzisław Śląski


NA SKRÓTY

USŁUGI